Nejprve byste si měli ujasnit, kde by se Vám líbilo bydlet, jaké máte možnosti a jaké máte představy o výměře. Pro samostatně stojící dům je minimální plocha cca 400 m2, kolem 800 m2 už se vejdete bez problémů, od 1200 m2 už uvažujte i o údržbě pozemku v budoucnosti. Ceny se mohou pohybovat od 200 Kč/m2 zasíťovaného pozemku na venkově až po desítky tisíc korun za m2 v centrech měst.
Kromě důkladného obhlédnutí okolí a prohození pár vlídných vět se starousedlíky si rozmyslete i tvar pozemku a svažitost.
Když si nějaký pozemek vyhlédnete, měli byste se začít zajímat o územní plán dané obce – jednak pro informaci, můžete-li zde stavět a co (žádost o územně plánovací informaci) a pak také, abyste zjistili, jak se může urbanizovat okolí toho pozemku včetně např. informací o dopravních obchvatech apod.
Dálkovým přístupem do katastru nemovitostí získáte přesnou výměru pozemku a také skutečné majitele. Před koupí si ale nechejte si vyhotovit snímek z katastru (kopie katastrální mapy) a také výpis z katastru přímo na katastrálním úřadě – zde zjistíte též břemena, která na pozemku mohou váznout. Zvídavější si mohou požádat i o kopii nabývacího titulu (tedy kupní smlouvy/dědického řízení) současného majitele,
A v neposlední řadě je před koupí nutné zjistit příjezd na pozemek a napojení na inženýrské sítě. Přestože Vás bude realitní kancelář ubezpečovat, že je vše „v dosahu“, doporučujeme navštívit minimálně správce kanalizace a vodovodu, elektrodistributora, popř. plynárnu a telefon a zjistit vzdálenosti a kapacity příslušných sítí (počítejte s cenami přípojek cca 2000 Kč/m kanalizace a 1000 Kč/m vodovodu, což může výslednou cenu zasíťovaného pozemku zásadně ovlivnit.
<< předchozí Novostavba či rekon-kce?
další >> Koupě pozemku